Оціночний портал

Новини – Огляди та Аналітика – Законодавство – Практика

все для Оцінювача в одному місці

Оціночний портал України

Оціночний портал – створений на принципах самоврядування та покликаний об’єднати зусилля громади оцінювачів України у питаннях вдосконалення оціночного законодавства, підвищення престижності професії Оцінювача та обговорення нагальних питань в практиці.

П’ять основних тенденцій ринку нерухомості: огляд нерухомості в регіонах України

Осінь 2022 року для українського ринку нерухомості видалась важкою — частина регіональних ринків завмерла через окупацію, західні регіони підіймають цінники, а у столиці знизилася платоспроможність населення.

Як змінилися ціни на житло в Одесі, Харкові, Києві, Львові та інших регіонах на початку осені.

Загальні тези огляду:

Вартість квадратного метра не встигла за доларом
У гривнях ціни значно виросли — це наслідок девальвації
Покупець на ринку є, але не всюди
В прифронтових регіонах ринок завмер

Вартість квадратного метра не встигла за доларом

Ціни на первинному ринку нерухомості виросли в гривні, проте просіли в доларах. Середньозважена вартість на квартири в новобудовах в гривні зросла на 40%, а просідання в доларах відбулось в межах 20% залежно від регіону. Це пов’язано передусім із девальвацією, яку ми спостерігаємо останнім часом.

Девелопери ще не встигли адаптувати доларові ціни до нових реалій, та й обмеження у валютному курсі, обмежений платоспроможний попит та необхідність його стимулювання за допомогою спецкурсу і фіксації цін за зниженим курсом відіграли свою роль. Відтак, ціни на нерухомість на “первинці” в американській валюті поки не встигли підлаштуватись під реальні цифри курсу. Всьому свій час.

У гривнях ціни значно виросли — це наслідок девальвації

Що стосується гривневого еквіваленту, то середнє зростання вартості в національній валюті в столичному регіоні та у Львові від початку повномасштабного вторгнення росії становить 36%, в Одеській області — 45%, в Івано-Франківській області — 50%, у Тернопільській — 31%, в Рівненській — 59%, а в Закарпатській — 80%.

Враховуючи гіперінфляцію, здорожчання собівартості будівництва вже в межах 35%, девальвацію гривні через війну, то прогнозовано до кінця року ми можемо побачити в середньому 15% збільшення вартості в гривневих цінах.

Покупець на ринку є, але не всюди

Поки що зі стриманим оптимізмом, але вже можемо говорити про поступове відновлення попиту. Щонайменше чверть від довоєнних обсягів попиту ринку вдалось відвоювати. Однак покупець наразі не поспішає з придбанням, зайняв вичікувальну позицію і збільшив термін вибору омріяного житла.

Частково це пов’язано з падінням реальних доходів українців (стало менше тих, хто може придбати квартиру тут і зараз), частково — з бажанням людей відслідкувати реальну будівельну динаміку на майданчиках. Адже одна справа — декларувати відновлення робіт, а інша — дійсно будувати.

Тож термін вибору квартир у ЖК збільшився на місяць. В західних регіонах України фіксуємо зростання попиту щонайменше на 50-60% залежно від області. Рекордсменами вважаються Львівська, Тернопільська та Закарпатська.
У прифронтових регіонах ринок завмер

У Харкові, Миколаєві та Херсоні просідання цін становить від 25 до 30%. Здешевшала нерухомість і на вторинному ринку. Передусім йдеться про психологічний фактор: людям хочеться збути з рук якнайшвидше і отримати хоч якісь гроші. Комусь це життєво необхідно, дехто — піддається паніці. Дисконт сягає 20-25%, однак охочих придбати житло в цих регіонах немає.

Насправді власникам квартир потрібно набратись терпіння і перечекати цей шторм: Україна поверне свої території, а разом з ними — мир і спокій. Тільки за умови стабілізації ситуації, поступового відновлення життя в регіоні ринок почне оживати. До того будь-які рішення з житлом можна ухвалювати на свій страх і ризик, адже є небезпека потрапити в тенета шахраїв чи просто піддатись паніці і втратити чимало грошей на невигідній угоді.

В прифронтових регіонах ринок завмер

Інтерес до західних регіонів і “вторинки” зберігається, проте вже не такий високий

Якщо ще всередині весни — на початку літа ми говорили про те, що купівельний і інвестиційний попит на квартири в західних регіонах зріс на 80-100%, то зараз цей показник значно нижчий. Кияни і мешканці столичного регіону посідають в його структурі лише третину, решта — мешканці інших регіонів, включно з тимчасово окупованими.

До речі, є зростання інтересу до купівлі квартир у Києві збоку мешканців Харкова, Миколаєва і Херсона. І в випадку західних областей, і в столиці покупця цікавлять переважно новобудови, проте з максимальним ступенем готовності 70-80% і вище, або будинки, які вже введені в експлуатацію, тобто “вчорашня первинка”.

Старий житловий фонд у Києві поступово знову програє битву за увагу, тож власникам доведеться йти на поступки і пропонувати дисконт: в середньому по ринку він сягає до 10%, але при терміновому продажі можна виторгувати і більшу знижку.

Джерело – zagorodna.com