Оціночний портал

Новини – Аналітика та Дослідження – Законодавство – Практика

все для Оцінювача в одному місці

Оціночний портал України

Оціночний портал – створений на принципах самоврядування та покликаний об’єднати зусилля громади оцінювачів України у питаннях вдосконалення оціночного законодавства, підвищення престижності професії Оцінювача та обговорення нагальних питань в практиці.

Ринок нерухомості у Чернігові після 24 лютого

Російські війська обстрілювали Чернігів понад місяць. Тисячі будинків зазнали пошкоджень або були вщент зруйновані. 25 багатоповерхівок міста – в критичному стані. За час облоги також постраждав і приватний сектор, і новобудови в Чернігові.
Тож чи готові люди вкладати кошти у житло в Чернігові та області, яка єдина в Україні має спільний кордон і з росією, і з білоруссю? Чи багато зараз бажаючих орендувати житло в Чернігові, і на які ціни можна розраховувати?

Купити житло у Чернігові

Сергій Нітченко, ріелтор з 15-річним стажем, працює в агентстві нерухомості Real Home і займається як продажем, так і орендою житла в місті. Ми поспілкувалися з ним, аби з’ясувати, яка ситуація на ринку нерухомості зараз, і чого можна чекати в майбутньому.

“Десь із серпня пішло пожвавлення попиту та здійснення угод купівлі-продажу. Ті люди, які планували купити житло, але їм не вистачало коштів, зараз це можуть зробити, адже ціни на житло в Чернігові зараз значно нижчі, ніж до початку війни.”

Також є і ті, хто вимушений купувати, бо їхні будинки чи квартири зруйновані. Але мало хто має повну суму на купівлю аналогічної за площею нерухомості:

“Тому люди зараз купують дачні будиночки, аби їх пристосувати для життя та пережити зиму. Адже ми знаємо, що компенсації за зруйноване внаслідок війни житла наразі немає, безумовно, дуже важко людям зараз знайти такі великі суми…”

Всі реєстри нерухомості запрацювали

“Кількість бажаючих придбати житло в Чернігові зараз, безумовно, впала”, – розповідає Сергій.

Також до недавнього часу не працювали держреєстр нерухомого майна та демографічний реєстр. Тобто люди не могли:

зареєструватися за новим місцем проживання,
знятися з реєстрації.
“Безумовно, мало було бажаючих купувати квартиру з прописаною там сім’єю попередніх власників. А тим більше якщо ще прописані діти, то це фактично унеможливлювало угоду. Зараз вже в Центрі надання адмінпослуг цей реєстр запрацював, тому думаю це сприяє зростанню кількості угод.”

Загалом квартир та будинків на продаж в Чернігові стало набагато менше, констатує Сергій. Також багато угод купівлі-продажу до 24 лютого стосувалися квартир у новобудовах. Зараз, звісно, ніхто не може дати гарантії, коли будуть добудовані нові об’єкти, тому ніхто в таку нерухомість поки вкладатися не хоче.

Як змінилися ціни на житло в Чернігові

Щодо ціни, то:

в національній валюті вона зросла,
а у іноземній зменшилася – десь на 15-30%, в залежності від класу квартири.
Найбільше впали ціни на три- та чотирикімнатні квартири, елітну нерухомість. А от вартість однокімнатних квартир суттєво не змінилися.

Продавці у конкретних випадках також готові робити знижки, каже рієлтор:

“Зараз усе дуже залежить від потреб продавця – якщо людині гроші потрібні, скажімо, для операції, або для купівлі житла за кордоном або на заході України, то такі люди готові суттєво знизити ціну.”

Оренда житла у Чернігові

Ще два-три місяці тому ціни на оренду квартир у Чернігові були дуже низькими. А зараз цей ринок активізувався, і ціни поповзли вгору.

“Влітку за 2 тисячі гривень можна було зняти 1,2- кімнатну квартиру, яка до вторгнення коштувала 5 тисяч. Люди здавали квартири і просто за оплату комуналки, допомагали чернігівцям, які втратили житло.”

Зараз ціни на довоєнний рівень не вийшли, але попитом користуються навіть сучасні квартири за 7-8 тисяч гривень.

“Я так розумію, що суттєво подорожчала оренда на заході України, і люди змушені шукати житло в інших регіонах. Люди їдуть в Чернігів, бо не можуть собі дозволити орендувати житло в Чернівцях, в Івано-Франківську і т.д. Тому ціни зараз почали трохи підніматися у зв’язку з тим, що до нас їдуть люди з інших областей.

Перше, що люди питають, коли цікавляться конкретним житлом:

чи було пряме влучання в будинок,
чи були пошкодження внаслідок вибухів.
Безумовно, людей це лякає. Найбільшим попитом зараз користуються одно- та двокімнатні квартири.”

Люди втомилися боятися

Також про стан справ на ринку нерухомості ми поцікавилися у приватного нотаріуса Белової Ольги Степанівни. Вона також зазначила, що ціна на нерухомість в Чернігові у валюті трохи зменшилася. Тому люди зараз розширюються, покращують свої житлові умови. І таких покупців десь третина.

“У мене таке враження, що люди дуже хочуть миру, аби життя налагоджувалося, і в тому числі це стосується продажу і купівлі нерухомості. Угоди зараз є, люди продають і купують. Зараз ситуація вже краща. Люди стали менше переживати, вже більш упевнено себе почувають.

Є зараз в Чернігові багато переміщених осіб з інших регіонів це:

Запорізька область,
Батурин,
Боромики.
Такі люди, переважно пенсіонери, хочуть купувати будинки з землею, щось ближче до водойм. Молодь хоче квартири з автономним опаленням.”

Програма “Доступне житло” у Чернігові

Що ж стосується кредитів або певних державних пільг, то, наприклад, програма Доступне житло в Чернігові та на решті території України наразі не фінансується. Проте, за словами нотаріуса, діють інші:

“З жовтня ми будемо одні з перших в Україні оформлювати угоди за державною програмою “Доступна іпотека” для кредитування окремих категорій громадян це:

військовослужбовці,
працівники сектору безпеки та оборони,
медики,
вчителі,
педагогічні працівники, науковці.
Вони можуть отримати кредит на житло під 3% річних. Зараз багато хто подав заявки на придбання житла за цією програмою”.

Заявки на отримання такого кредиту подаються онлайн, каже пані Ольга, аби не було ніяких зловживань.

“Що стосується змін в укладанні угод купівлі-продажу, то в Чернігівській області на сьогодні вже працюють усі реєстри – і демографічний, земельний кадастр. Тому ми вже можемо працювати як і до воєнного стану. Єдина відмінність для продажу житла по довіреності, бо термін її дії скорочено – лише 1 або 2 місяці, в залежності від того, де довіреність була посвідчена. А раніше термін міг бути і 10 років. Окрім цього ніяких змін у законодавстві або переліку необхідних документів не відбулося.”

Кількість укладених угод зменшилася десь на половину, якщо порівнювати з періодом до 24 лютого. Але з кожним днем тенденція йде на збільшення:

“Я бачу гарну перспективу. Таке враження, що люди вже просто нічого не бояться, вони хочуть жити вдома, хочуть сюди повертатися. Я спілкуюся з людьми, питаю, чи не бояться вони купувати зараз тут житло. У відповідь чую, що ті, хто за кордоном, хочуть повернутися і кажуть, що краще, ніж в Україні, нема ніде.”

Квартиру без ремонту продати складно

Сьогодні продати нерухомість за довоєнну ціну майже неможливо, підтверджує чернігівка Анна. Її брат виставив на продаж квартиру в мікрорайоні Шерстянка ще в квітні, проте й досі не знайшов покупця.

“Квартира потребує ремонту і знаходиться у віддаленому районі. А зараз така ситуація, що влітку дуже багато квартир виставили на продаж. І багато цих квартир знаходяться в центрі, вони з хорошим ремонтом. Ціна в середньому 25 000 доларів за двокімнатну. І тому йому зараз майже нереально продати свою, тим паче за ті гроші, які вона б коштувала до 24 лютого. Люди приходять, дивляться, але поки без результату.”

Андрій, який орендує житло разом з дівчиною, наразі підшукує інші варіанти, адже в його будинку вже декілька місяців немає гарячої води. Проте знайти відповідний варіант за свій бюджет поки що не може:

“Зараз з’явилося набагато більше квартир з “бабусиним ремонтом”, і багато квартир з сучасним хорошим ремонтом. Ціна:

у перших від 2 500 грн за однокімнатну,
другий варіант – від 5 000 грн і вище.
А от між ними – прірва. Квартир середнього цінового сегменту у нормальному стані дуже мало. Ще я помітив з об’яв, що зараз, мабуть, люди більше хочуть продавати квартири, а не залишати їх для оренди. Ми розглядаємо квартири поближче до центру, де під час обстрілів міста інколи було світло та вода. Цікавимось квартирами, які мають бойлер, адже я читав, що наша ТЕЦ до опалювального сезону зовсім не готова, і теплої води також може не бути. Наявність бомбосховища в будинку для нас другорядна.”

Безумовно, ринок нерухомості Чернігові суттєво просів. Що буде завтра – не може сказати ніхто. Проте є люди, які, навіть переживши жахи війни, прийняли для себе рішення – жити сьогодні: тут і зараз. В місті, яке ще пів року тому цілодобово обстрілювали росіяни. А отже ми віримо в завтрашній день, в майбутнє на нашій землі!

Джерело zagorodna.com