Орендні ставки у столичних бізнес-центрах знизилися на 30% з початку року, повідомив керівник департаменту стратегічного консалтингу UTG Костянтин Олійник агентству “Інтерфакс-Україна”. «Якщо в січні 2022 року оренда в класі А становила $28,1/кв.м/міс, у класі В – $17,9, у класі С – $11,9/кв.м/міс (без урахування ПДВ, OPEX, комунальних платежів і коефіцієнтів BOMA), то на початок грудня 2022 року можна констатувати зниження ставок мінімум на 30%, особливо враховуючи зміни курсу національної валюти щодо долара США», – повідомив Олійник.
Таке падіння експерт пояснив стрімким зниженням попиту на офісні площі, насамперед з боку міжнародних компаній та ІТ-сегменту. Зокрема, 41,28% персоналу опитаних IT-компаній було евакуйовано або за кордон, або перемістилося на захід України. Фахівці найчастіше залишали такі міста як Київ (скорочення з 45% до 29%), Харків (з 13% до 2%), Одесу (з 5% до 3%). При цьому вони переїжджали до Львівської області (зростання з 13% до 18%), або Івано-Франківської та Закарпатської області.
Також експерт звернув увагу на те, що ціла низка українських IT-компаній повністю припинила обслуговування російських клієнтів або закрила свої офіси в країні-агресорі, що призводить до скорочення обсягу їх доходів. «Як не прикро, найімовірніше, що левова частка співробітників IT-сфери найближчим часом вже не повернеться назад до українських офісів», – зазначив Олійник.
Щодо міжнародних компаній, то, за оцінкою Олійника, їх кількість до кінця року скоротиться на 78%. Загалом за прогнозами аналітиків компанії UTG, до закінчення військових дій в Україні в офісному сегменті комерційної нерухомості на тлі низьких операційних показників у більшості компаній – орендарів та суттєвої економії ресурсів з раціоналізацією витратної частини спостерігатиметься подальше скорочення ділової активності. «Продовжуватимуться переїзди компаній у більш доступні офісні центри або оптимізація витрат орендарів у бік скорочення займаних площ», – зазначив експерт.
Крім цього, деякі найбільші українські корпорації почнуть переводити своїх співробітників з приміщень, що орендуються, у власну адміністративну нерухомість, закриваючи незатребувані представницькі офісні приміщення. Загалом експерт прогнозує подальше зниження ставок. «Враховуючи додаткові негативні фактори жовтня/листопада (обстріли окупантами енергетичної інфраструктури України, непередбачуваність планових/аварійних відключень електроенергії, зростання вартості енергоносіїв, подорожчання комунальних платежів, а з ними і OPEX, вартості обслуговування офісу/опалення, можна припустити, що навантаження на орендар збільшуватися, а ставки оренди в найближчій перспективі продовжать своє подальше зниження», – повідомив Олійник.
Джерело: interfax