Оціночний портал

Новини – Аналітика та Дослідження – Законодавство – Практика

все для Оцінювача в одному місці

Оціночний портал України

Оціночний портал – створений на принципах самоврядування та покликаний об’єднати зусилля громади оцінювачів України у питаннях вдосконалення оціночного законодавства, підвищення престижності професії Оцінювача та обговорення нагальних питань в практиці.

Як рахують орендні ставки в ТРЦ в умовах війни: дві моделі

Торговельні центри України в умовах воєнного стану, коли сегмент ще не стабілізувався, визначають орендні ставки в ТРЦ, орієнтуючись на реальні результати роботи орендарів та їхній товарообіг.

Як розповів провідний експерт Colliers Ukraine в сегменті торговельної нерухомості Ігор Заболоцький, рівень орендних плат у ТРЦ варіюється відповідно до зменшення чи збільшення цих показників.

«У сегменті є дві моделі встановлення орендних ставок. У першому варіанті рівень коригується сторонами раз на місяць, у другому договори укладаються на довший строк — на 3 — 4 місяці чи до кінця 2022 року. Сторони домовляються зафіксувати досить низький рівень орендної ставки й надалі, а в разі збільшення товарообігу орендар здійснюватиме доплату через відсоток від товарообігу. Якщо ми спостерігатимемо загальний тренд падіння товарообігу орендарів, це матиме вплив і на орендні ставки», — пояснив фахівець.

Така робота з фіксацією умов строком на 1 — 3 місяці, найімовірніше, триватиме й наступного року — до моменту, поки продажі не досягнуть довоєнного рівня у валютних еквівалентах у середньому по ринку.

«Сьогодні немає підстав стверджувати, що валютні еквіваленти досягнуть довоєнного рівня, однак ми очікуємо, що впродовж 6 — 12 місяців після припинення активних бойових дій у кращих проєктах це можливо. Загалом у кожному регіоні ситуація різна, і на неї впливає насамперед рівень активності покупців і товарообіг орендарів», — зазначив Заболоцький.

Водночас залишається певний відсоток ТРЦ, що не працюють із різних причин. У разі відсутності розуміння щодо подальшої роботи таких проєктів, незалежно від їхнього розташування, поступово ритейлери ухвалюватимуть рішення про релокацію магазинів.

«Цей процес необов’язково супроводжуватиметься розірванням наявних договорів оренди. Найімовірніше, що в таких ситуаціях буде підписано договори про тимчасове припинення роботи. Врешті-решт ритейлери, маючи товарні запаси в зачинених магазинах, спробують використати їх у нових локаціях», — наголосив фахівець.

На його переконання, частково це відбувається й зараз, але восени така тенденція, ймовірно, прискориться.

Автор Леся Соловчук
Джерело thepage.ua