Оціночний портал

Новини – Огляди та Аналітика – Законодавство – Практика

все для Оцінювача в одному місці

Оціночний портал України

Оціночний портал – створений на принципах самоврядування та покликаний об’єднати зусилля громади оцінювачів України у питаннях вдосконалення оціночного законодавства, підвищення престижності професії Оцінювача та обговорення нагальних питань в практиці.

Ринок нерухомості в Україні. Новобудови дорожчають, вторинку продавати не хочуть, оренда йде на захід

У грудні 2022 року ціна у гривні на квадратний метр показала зростання на 47%

Ринок новобудов та вторинний ринок нерухомості фіксують спад у ціні у Київській області, на сході та півдні України.

З дня початку повномасштабного вторгнення РФ до кінця грудня в Україні введено в експлуатацію 245 новобудов та 465 секцій, з них у столиці – 29 новобудов та 81 секція.

Про це йдеться у результатах дослідження українського маркетплейса DOM.RIA.

Ринок новобудов

Загалом в Україні готові 26,5% новобудов від їхньої загальної кількості.

Станом на кінець грудня близько 72% – працюючі відділи продажів новобудов. У Києві цей показник становить 66%, а в області – 68%. У Харківській області – це 7%, а на Одещині – 59%.

За період з початку вторгнення мешканці України найбільше цікавилися новобудовами у Києві – 19,3%, Львівщини – 15,3% та Вінницької області – 7,8%.

У рамках державної програми єОселя, новобудовами з пільгового кредиту найбільше цікавилися у Києві — 27,9%, у Львівській області — 16,2% та у Київській області — 8,5%.

При цьому було зафіксовано рекордне зростання цін у новобудовах за останні кілька років. У грудні 2022 року ціна у гривні на квадратний метр в Україні на первинному ринку показала зростання на 47% рік до року. Зростання з січня 2022 року по грудень того ж року було трохи менше — 43%.

Найбільше подорожчали новобудови у Закарпатській області ( на 90%) та в Івано-Франківській (на 73%). У Києві цей показник становив 39%, а в області — 25%. Один із суттєвих факторів, що сприяв зростанню, — коливання курсу валют.

Найдорожча середня вартість квадратного метра – 48087 грн – у столиці, у Закарпатській області – 42735 грн. У Київській області – це 27 527 грн.

Вторинний ринок

Вторинний ринок став більш чутливим до того, що відбувається в країні. Користувачі DOM.RIA найбільше цікавилися продажем вторинного житла у столиці – це 21%, далі досить популярними є житло у Вінниці – 10,7% та в Одесі – 9,8%.

Найбільший попит на вторинне житло зафіксували у січні та лютому до початку вторгнення. Після початку вторгнення у пошуках вторинного житла лідирує вересень.

Також у більшості областей України зафіксовано падіння пропозиції. Незначне зростання зафіксовано у Києві та Вінницькій області, суттєво зросла пропозиція у Закарпатській та Сумській областях.

У Києві ціна на однокімнатну квартиру на вторинному ринку впала на 29%, а в області трохи зросла на 5%. Максимальне зростання вартості однокімнатного вторинного житла – у Закарпатській області – на 43,8%.

Станом на грудень 2022 року у Києві однокімнатну квартиру можна придбати за $79 969, в області — за $42 819. На Львівщині середня вартість однокімнатної квартири становить $54 911, на Одещині — $43 707, а на Закарпатті — $42 9.

Оренда житла

Ринок вторинного житла та ринок оренди мають схожі тенденції. Найбільший попит на оренду був у столиці – це 23,7% усіх пошукових запитів, далі йде Вінницька область – 11,2% та Тернопільська область – 8,7%. Найбільшого попиту на оренду житла за рік в Україні зафіксовано у серпні.

Зазначається, що багато українців, які планували продаж житла цього року, через спад у ціні та попиті, пропонують житло в оренду. У Києві кількість пропозицій порівняно із груднем 2021 року зросла на 146,9%, у Львівській – на 134,5%.

При цьому, на Житомирщині, кількість пропозицій впала на 46% порівняно з груднем 2021 року.

Порівняно з минулим роком ціни на оренду впали на сході країни, у південних областях та Київській області. У центрі та у західних областях України ціни зросли.

Як повідомлялося, за 9 місяців 2022 року нотаріуси запевнили 224 тисячі договорів з нерухомості. Це у 2,7 раза менше, ніж минулого — за відповідний період 2021 року нотаріуси зафіксували 598 тисяч договорів.

Джерело nv.ua