Оціночний портал

Новини – Огляди та Аналітика – Законодавство – Практика

все для Оцінювача в одному місці

Оціночний портал України

Оціночний портал – створений на принципах самоврядування та покликаний об’єднати зусилля громади оцінювачів України у питаннях вдосконалення оціночного законодавства, підвищення престижності професії Оцінювача та обговорення нагальних питань в практиці.

Ринок офісної нерухомості України у період війни 2022 року Colliers Ukraine

У 2022 році ринок офісної нерухомості Києва увійшов у кризовий цикл. Вакантність професійних офісних центрів (A і B класу) у столиці зросла до 17%, й активізувалися переговори щодо перегляду умов оренди. Водночас у Львові продовжується активне будівництво нових офісних приміщень.

  • Ринок київської офісної нерухомості знаходиться в кризовому стані. У 2022 році девелопмент офісної нерухомості сповільнився, однак не зупинився. У Києві в експлуатацію було введено 52 000 кв. м – друга черга бізнес-центру «Градієнт» і корпус B6 у Unit.City. У 2021 році було введено 155 000 кв. м офісних приміщень.
  • Під час великої війни в Києві у попиті – якісні офісні приміщення з ремонтом та можливістю змінювати терміни й вартість оренди. Важливі для орендарів фактори – наявність облаштованого укриття, безперебійний інтернет та енергозабезпечення, зазначається в дослідженні.
  • Орендарі та орендодавці активізували переговори щодо перегляду умов на період воєнного стану в Україні. Орендні ставки знизилися на 10–15% у порівнянні з початком 2022 року. Але реальні ставки – ще нижчі, через знижки та інші пільгові умови, що надаються власниками бізнес-центрів орендарям.
  • Загальноринковий рівень вакантності в Києві підвищився з 11,5% у 2021 році до 17% станом на початок грудня 2022-го. Востаннє такий показник був у 2015-му.
  • У Львові протягом 2022 року не ввели жодного бізнес-центру, однак будівництво не припинялося. Близько 90 000 кв. м офісних приміщень перебувають на стадії будівництва з перспективою введення в експлуатацію протягом найближчих кількох років. Водночас проєктують 140 000 кв. м офісних приміщень.
  • Львів розташований далеко від зони бойових дій. Завдяки цьому багато компаній перевезли свої офіси саме сюди. Зокрема, Yalantis, Genesis, Ciklum. Це вплинуло на місцевий офісний ринок.
  • «У професійних офісних центрах Львова з приміщеннями з ремонтом загальний рівень вакантності до 10%», – йдеться в дослідженні Colliers. Водночас рівень вакантності в бізнес-центрах з приміщеннями в стані shell&core («під обробку») перевищує 50%.
    У порівнянні з 2020 роком рівень заявлених орендних ставок у Львові знизився на 10–15% і наприкінці 2022 року склав $13–17 за кв. м на місяць.